Drobečková navigace

Úvod > Pracoviště Mariánské Lázně > Historie

Historie

V místě dnešního dětského domova stával původně tzv. Ovčí dvůr. (Tento ovčín patřil kdysi Königům, pak Turbům a nakonec Antonu Görglovi. Jméno dostal podle velkého chovu ovcí.) V roce 1909 vyhořel. Pozemky Ovčího dvora odkoupil od majitele premonstrátský klášter Teplá a nechal tu postavit mateřskou školu. Dům vyprojektoval stavitel Josef Forberich.

Dne 17. prosince 1912 byla školka otevřena a slavnostně vysvěcena farářem Andreasem Davidem. Zde nastoupily k vedení školky školské řádové sestry Notre Dame. Pečovaly o 80 dětí, které byly ve dvou třídách. Za první světové války vypomáhaly ve školce pomocnice, které musely před frontou uprchnout z rakouských východních území (Halič) a přemístily se do Mariánských Lázní. Vedle opatrování dětí řádové sestry také vyučovaly ve školce. Zajišťovaly výuku předmětů - ruční práce, francouzštinu, těsnopis, hru na piano, na citeru a na kytaru.

1945 - V mateřské školce jako majitelky zůstávají školské sestry von Notre Dame. Po roce 1945 byla budova uváděna jako "Dětská opatrovna", později se stal majitelem Západočeský KNV.

1975 - dům nyní již ležící za potokem v novém korytu s mostem je uváděn jako "Dětský domov" (pozemek 4 100 m2, 54 lůžek pro děti).